Ha kevés pénzünk van és szeretnénk némi pénzt megspórolni akkor a hőhidakra kell koncentrálni. A hőhidak ugyanis csökkentik a hőérzetet.
Ugye már mindannyian éreztük, hogy az ablak közelében mennyivel hidegebbnek érezzük a hőmérsékletet! Ez azért van,mert az ablakok rosszabb hőszigetelő tulajdonsággal rendelkeznek, mint a falak, és ezért hidegebb a belső oldalon a hőmérsékletük. Ezt a jelenséget nevezzük hőhídnak. Ugyan ezek a jelenségek zajlanak le a többi szerkezetben is, ahol gyengébb hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkező anyagok vannak beépítve, esetleg hiányos a hőszigetelés. Ha ezeket megszüntetjük a hőérzetünk emelkedik és 1-2°C -al lejjebb vehetjük a fűtést, hogy ugyan olyan komfortérzetünk legyen.
Melyek lehetnek ezek a szerkezetek?
Hát először is ahol a fal a tetőszerkezettel találkozik. Ez elsősorban a koszorú tetején elhelyezkedő szelemen környéke - ráadásul itt más hőhidakkal is találkozunk, másodsorban a tűzfal tetején elhelyezkedő szarufa környéke. Ezeken a helyeket kell elsősorban rendbe hozni a szigetelést. A koszorúnál ezt kétféleképpen tehetjük meg:Ha a padlástérből hozzáférünk akkor onnan teljesen körbe kell rakni a koszorút és a talpszelement hőszigetelő anyaggal,ha nem, akkor a héjalás megbontásával és a tetőfólia átvágásával felülről végezhetjük el. Ügyeljünk arra, hogy tetőfóliát vízmentesen ragasszuk vissza! Fontos,hogy a koszorú teljesen körbe legyen szigetelve! Ugyanezt a módszert kell követni ott ahol a szarufa a falra fekszik, azzal a különbséggel, hogy ott nincs koszorú.
Tetőtereknél hőhidat okoznak a fogópárok illetve a szarufák is. A szarufáknál a hőhidak kiküszöbölése csak plusz szerkezet beépítésével lehetséges, de a fogópároknál van lehetőség a javításra: egyszerűen terítsük rá a fogópárokra a hőszigetelést úgy hogy érintkezzen a meglévő hőszigeteléssel.
Ezek a megoldások nem helyettesítik a megfelelő vastagságú és rétegrendű hőszigetelést, csak arra elegendő, hogy átmenetileg néhány problémát orvosoljanak! Igazán jó eredményt és jelentősebb megtakarítást csak a megfelelő vastagságú és minőségi hőszigetelés adhat.
A házi kivitelezésű hőszigetelés is jó lehet, ha betartunk néhány fontos szabályt. Ez lesz a következő bejegyzésem témája.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.